Vážené dámy, vážení pánové, milí filmoví fanoušci, - 28. Dny evropského filmu

Vážené dámy, vážení pánové, milí filmoví fanoušci,

poslední rok celý svět čelí neradostné situaci. Epidemie koronaviru vrcholí a jedním z jejích následků je i fakt, že lidé, kteří rádi cestují do ciziny za poznáním a zábavou, si musí svůj koníček odepřít. A co je ještě mnohem smutnější, nemůžeme navštěvovat ani naše příbuzné a kamarády v zahraničí. Je to škoda, ale nedá se nic dělat. Dodržovat opatření je pro zastavení pandemie zkrátka důležité.

Jedním ze způsobů, jak se vydat na putování po celé Evropě a přitom neopustit republiku, je festival Dny evropského filmu. Jeho cílem je nabídnout českému divákovi kvalitní snímky, které by jinak mohl snadno minout. Zatímco kina opanovává především americká produkce, mnoho evropských filmů na vynikající umělecké úrovni nedostává tolik prostoru, kolik by si zasloužilo. A to je velká škoda. Evropská tvorba v posledních letech ukazuje, že dokáže být moderní a aktuální, reagovat na potřeby filmových fanoušků, brát si to nejlepší ze světové kinematografie a zároveň zůstávat svébytná.

Dny evropského filmu ale nenabízí „jen“ špičkové kulturní zážitky. Jejich přesah spočívá v tom, že spojují lidi bez ohledu na to, kde bydlí a jakou mají státní příslušnost. Prostřednictvím festivalu se vydáte do uliček mnoha evropských měst i vesnic, nahlédnete do domovů jejich obyvatel a seznámíte se s tím, jak žijí, jakým čelí problémům a jak uvažují. Skrze pochopení, laskavost, sounáležitost, smutek i humor se seznámíte s ostatními národy a uvědomíte si, že my, Evropané, jsme i přes všechny rozdíly jednou velkou rodinou.

Pohodlně se usaďte do křesel a vydejte se na cestu po starém kontinentu, na níž vás čeká spousta skvělých zážitků. Věřím, že na ni budete dlouho s radostí vzpomínat.

 

Markéta Vaňková

primátorka statutárního města Brna

Program

Informuji DEF28 Protišedi Rádio1